Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes Zarządzanie talentami

Zarządzanie talentami w software house

Data publikacji 11 lipca 2019

Zarządzanie talentami jest jednym z najtrudniejszych zadań stojących przed dyrektorami działów HR oraz menedżerami jednostek biznesowych. W sektorze IT ten obszar zawsze był szczególnie ważny. Obecnie jego znaczenie jeszcze rośnie. Głównie ze względu na duży popyt na pracowników, który wielokrotnie przewyższa ich podaż. Taka sytuacja sprawia, że rozwój pracowników staje się jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed firmami działającymi w branży.

W jaki sposób zarządzać talentami w software house? Co jest dla pracowników IT najważniejsze? Oto krótki przewodnik.

Nieustanny rozwój programistów zatrudnionych w firmach programistycznych

Badania jasno pokazują, że decydującym czynnikiem zadowolenia programistów z pracy w software house są możliwości rozwoju. Dlatego niezwykle ważne jest stworzenie takiego systemu pracy, który te możliwości będzie zapewniał. Jak to zrobić?

Przede wszystkim oferując najbardziej utalentowanym pracownikom pracę przy ambitnych projektach. Takich, które wymagają nie tylko wykorzystywania posiadanych kompetencji, ale także nabywania nowych. Ważne jest, żeby projekty były urozmaicone. Ciągła praca przy produkcji podobnego oprogramowania będzie powodowała wypalanie i w konsekwencji utratę utalentowanych pracowników. 

Stworzenie zespołów o różnym poziomie kompetencji

W firmach programistycznych pracują ludzie o różnym poziomie kompetencji i doświadczenia. Warto to wykorzystać tworząc zespoły pracujące nad tymi samymi projektami, ale składające się z pracowników bardzo doświadczonych i początkujących talentów. Dzięki temu zapewniona zostaje automatyczna wymiana wiedzy i spełniony zostaje postulat rozwoju podnoszony przez utalentowanych programistów.

Taki system pracy ma także inną zaletę. Wymusza nowe spojrzenie na powtarzające się problemy i kreowanie nowych rozwiązań. Jest to korzystne zarówno dla pracowników jak i samego software house.

Udział w szkoleniach i konferencjach branżowych

Kolejny sposobem na utrzymanie utalentowanych pracowników software house-ów jest umożliwienie im uczestnictwa w szkoleniach i konferencjach branżowych. Są to wydarzenia nie tylko sprzyjające rozwojowi, ale także atrakcyjne. Dlatego są lubiane przez pracowników. Nie tylko tych zatrudnionych w firmach programistycznych.

Ustalenie jasnej ścieżki kariery pracowników software house

Wynagrodzenia programistów nieustannie rosną. I jest to poważny problem dla właścicieli firm programistycznych. Tym bardziej, że podwyżki coraz rzadziej związane są z podnoszeniem kompetencji lub ze wzrostem efektywności. Ustalenie jasnej ścieżki kariery jest jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem.

Pracownik, który widzi potencjalne możliwości będzie pracował na to, żeby jak najszybciej wypełnić warunki pozwalające na osiągnięcie nowych szczebli kariery i związanych z nimi większych pieniędzy. Oznacza to, że będzie się dalej rozwijał. Jest to korzystne dla firmy zarówno ze względu na wzrost efektywności, ale również ze względu na koszty. System taki pozwala bowiem na połączenie wzrostu wynagrodzeń ze wzrostem produktywności. W efekcie możliwe jest lepsze wynagradzanie pracowników bez negatywnego wpływu na marżę generowaną przez software house.

saportal

Nasz zespół składa się z ekspertów w dziedzinach bezpieczeństwa, biznesu i technologii. Dzielimy się naszym doświadczeniem i wiedzą, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć wyzwania i możliwości związane z tymi dziedzinami. Zaufaj naszym specjalistom i bądź na bieżąco z najnowszymi trendami i rozwiązaniami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?