Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś
Technologia

Testy funkcjonalne – sposób na sprawdzenie działania oprogramowania

Data publikacji 2 grudnia 2020

Zleciłeś programistom stworzenie programu informatycznego dla Twojej firmy? A może zajmujesz się tworzeniem aplikacji mobilnych i chciałbyś sprawdzić ich działanie? Pamiętaj, aby przed uruchomieniem go sprawdzić, czy jest funkcjonalny i użyteczny. Jak to zrobić? Przeczytaj.

  1. Na czym polega testowanie funkcjonalne?
  2. Testy funkcjonalne – metody testowania

W jaki sposób sprawdzić, czy tworzony program komputerowy lub aplikacja mobilna działa zgodnie z założeniami określonymi w specyfikacji wymagań? Najlepiej poddać go testom różnego rodzaju, które to sprawdzą. Wyróżnia się następujące rodzaje testów: strukturalne, regresywne, funkcjonalne i niefunkcjonalne.

Na czym polega testowanie funkcjonalne?

Testy funkcjonalne, zwane też testami czarnej skrzynki, powinny być wykonywane przez testerów niezależnych, to znaczy spoza zespołu autorów programu lub aplikacji. Testerzy nie znają budowy programu poddanego testom. Mogą nawet nie znać się na kodowaniu. Podczas testowania oprogramowania działają tak jak jego potencjalni użytkownicy i skupiają się na sprawdzeniu jego funkcjonalności, wydajności, przejrzystości. Sprawdza się jakość połączenia z serwerem, możliwość współdziałania z innymi programami. Równie ważna jest kontrola, czy nie wyświetlają się komunikaty o błędach. 

Testy funkcjonalne sprawdzają też jakość zabezpieczeń, w tym funkcje wykrywania zagrożeń, takich jak wirusy. Ten rodzaj testów pozwala wychwycić większość błędów w użytkowaniu programu, ale bez podania przyczyny. Dlatego często testy funkcjonalne uzupełnia się testami strukturalnymi (tzw. testy białej skrzynki), które polegają na analizie części zakodowanej programu. Testy funkcjonalne mogą być przeprowadzane na każdym etapie powstawania programu. To ważne, ponieważ wykrycie błędów po uruchomieniu programu wymaga wielu kosztownych operacji jego naprawy. Testowanie kończy się sporządzeniem raportu o błędach, czyli wszystkich wychwyconych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu programu. Raport taki pomaga programistom w naprawie struktury, a co za tym idzie, użyteczności działania programu.

Testy funkcjonalne – metody testowania

Testy można wykonywać ręcznie lub automatycznie. Testy ręczne (manualne) zajmują więcej czasu i są bardziej kosztowne. Polegają na tym, że tester przeklikuje wszystkie opcje działania programu, tak jakby to robił użytkownik końcowy.

Coraz bardziej popularne staje się testowanie automatyczne z wykorzystaniem skryptów. Takie testowanie przebiega szybciej, chociaż jego dokładność zależy od jakości przygotowanych skryptów. Zaletą jest natomiast powtarzalność sprawdzania.

Testowanie programu opóźnia jego oddanie użytkownikom oraz podnosi koszty całkowite stworzenia programu. Jest jednak konieczne, aby program czy aplikacja były w pełni dopracowane i funkcjonalne.

saportal

Nasz zespół składa się z ekspertów w dziedzinach bezpieczeństwa, biznesu i technologii. Dzielimy się naszym doświadczeniem i wiedzą, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć wyzwania i możliwości związane z tymi dziedzinami. Zaufaj naszym specjalistom i bądź na bieżąco z najnowszymi trendami i rozwiązaniami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?