Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes pomysł na biznes w małym mieście

Działalność w małej miejscowości

Data publikacji 19 czerwca 2019

 Jeszcze nie tak dawno, gdyby ktoś powiedział, że przeprowadza się na prowincję, żeby prowadzić nowy biznes, zostałby wyśmiany. Dziś już nikt by tego nie zrobił, bo inwestowanie w małej miejscowości niczym się nie różni od wielkomiejskich przedsięwzięć. Dodatkowo mogą wystąpić pewnie okoliczności, które wszystko ułatwią.

Plusy prowadzenia działalności w małej miejscowości

  • Niskie koszty. Zakup nieruchomości, wynajęcie lokalu czy podatki – wszytko to w małym mieście kosztuje odpowiednio mniej.
  • Dobry kontakt z władzami samorządowymi. W mniejszych miejscowościach dostęp do lokalnych włodarzy jest prostszy. Dodatkowo można też wynegocjować lepsze warunki podatkowe, gdzie jednym z argumentów może być tworzenie przez przedsiębiorcę nowych miejsc pracy.
  • Dotacje które mogą dotyczyć konkretnych obszarów.
  • Lepsze rozeznanie w potrzebach małej społeczności. W mikroskali lepiej uda się oszacowanie czy na dany produkt czy usługę znajdzie się popyt.

Prawidłowa analiza opłacalności

 Małe środowisko można wygodniej rozpracować pod względem popytu na konkretny towar czy usługę. Na przykład w kilkutysięcznym miasteczku raczej nie sprawdzi się piąty salon fryzjerski czy kosmetyczny, jednak zależy to jeszcze od stopnia zamożności mieszkańców. W podobny sposób trzeba analizować celowość stworzenia kolejnego sklepu spożywczego lub eleganckiego butiku z markową odzieżą w sąsiedztwie wielobranżowego „chińczyka”.

 Nie mniej jednak istnieją pomysły na biznes, które mają szansę sprawdzić się w małym ośrodku miejskim.

Przykłady na korzystną działalność w małej miejscowości

 Oprócz handlu i usług dla ludności istnieją inne formy biznesu, który powinien się udać.

  1. Sprzedaż i serwis maszyn rolniczych i części do nich. Małe miasta najczęściej leżą w bliskości małych i większych wiejskich gospodarstw rolnych. Rolnik, który potrzebuje części do jakiejkolwiek maszyny, raczej nie pojedzie jej szukać do miasta wojewódzkiego, gdy będzie mógł nabyć ją w siedzibie własnej gminy.
  2. Organizowanie przyjęć weselnych lub innych okolicznościowych z wynajmowaniem sali wraz z cateringiem. Polacy są nadal bardzo przywiązani do tradycji i ten typ działalności sprawdzi się wszędzie, nie tylko w małym mieście.
  3. Prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego. W małych miejscowościach zazwyczaj jest szybki dostęp do wszelkich terenów rekreacyjnych. Bliskość wsi, lasu i rzek stwarza pole do zorganizowania zaplecza turystyczno wypoczynkowego. W przypadku terenów wyjątkowo atrakcyjnych geograficznie, gospodarstwo agroturystyczne ma rację bytu nawet w małej wiosce.
  4. Gabinet weterynaryjny. Lokalizacja lepsza niż w mieście. Klientami są nie tylko właściciele psów, kotów i innych zwierzątek domowych, ale też okoliczni rolnicy, którzy posiadają zwierzęta hodowlane. Ofertę gabinetu można uzupełnić wszelkimi akcesoriami i kosmetykami dla domowych pupili.
  5. Produkcja żywności ekologicznej takiej jak jaja, owoce lub warzywa.

 Przykładów może być jeszcze więcej. Wszystko opiera się na dobrym pomyśle, który idealnie wpasuje się w aktualne potrzeby danej społeczności. Na przykład zawsze może się przydać serwis naprawy komputerów i telefonów komórkowych, połączony ze sklepem. Ponadto w warunkach małomiasteczkowych za każdym razem sprawdzi się klubokawiarnia lub kolejny ogródek piwny.

saportal

Nasz zespół składa się z ekspertów w dziedzinach bezpieczeństwa, biznesu i technologii. Dzielimy się naszym doświadczeniem i wiedzą, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć wyzwania i możliwości związane z tymi dziedzinami. Zaufaj naszym specjalistom i bądź na bieżąco z najnowszymi trendami i rozwiązaniami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?