Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś
Technologia fotografia cyfrowa

Kiedy powstała fotografia cyfrowa?

Data publikacji 17 marca 2023

Rozwój technologii sprawił, że tradycyjne metody wykonywania zdjęć zostały zastąpione przez nowsze rozwiązania — konkretnie rzecz ujmując, przez fotografię cyfrową. Często fani fotografii zadają sobie pytanie, jak to wszystko się rozwijało, kiedy powstała fotografia cyfrowa? O tym właśnie jest tekst, który zaczynasz czytać.

Różnica między fotografią cyfrową a tradycyjną?

Uważamy, że tam jest wart uwagi — w końcu dzięki fotografii cyfrowej firmy fotograficzne mogą dziś podejmować wręcz masową produkcję zdjęć — na potrzeby różnych zastosowań, np. organizując sesje zdjęciowe dla korporacji, czy też tworząc zdjęcia w krysztale na pomniki. 

Jeśli nie wiesz, czym jest ten ostatni rodzaj fotografii, pod tym linkiem znajdziesz przykłady: https://portretynagrobkowe.pl/fotografia-w-kamieniu/  

Przechodząc do działania fotografii cyfrowej i analogowej, główną różnicą między oboma typami fotografii jest sposób rejestracji obrazów i technika pozwalająca przechowywać zdjęcia. 

Mechanizm działania fotografii cyfrowej:

Jeżeli chodzi o fotografię cyfrową, sposób powstawania zdjęć wygląda następująco: światło wpadające do obiektywu przechodzi przez układ soczewek, następnie pada na światłoczułą matrycę — ta składa się z milionów pikseli, które selektywnie rejestrują ilość padającego światła. 

Światło padające na piksele jest przekształcane na sygnał cyfrowy, ten z kolei zostaje przetworzony przez procesor obrazu wewnątrz aparatu. W taki sposób powstaje obraz widoczny na ekranie naszego urządzenia. Obraz ten zostaje zapisany na karcie naszego urządzenia w postaci pliku cyfrowego.

Mechanizm działania fotografii analogowej

W przypadku fotografii tradycyjnej mamy do czynienia z rejestracją obrazu na materiale światłoczułym. Inaczej  niż w przypadku fotografii cyfrowej, tutaj nie mamy do czynienia z pikselami — tu światło przechodzi przez układ soczewek i pada na film fotograficzny pokryty emulsją światłoczułą. 

Po naświetleniu, film jest poddawany procesom chemicznym, takim jak rozwijanie i utrwalanie, aby wytworzyć pozytywowy obraz fotograficzny. Ten proces chemiczny pozwala na odtworzenie obrazu rejestrowanego na filmie, który można powiększyć lub wydrukować na papierze fotograficznym.

W procesie fotografii analogowej, nie ma możliwości przetwarzania cyfrowego obrazu, co oznacza, że ​​zmiany, takie jak zmiana ekspozycji czy nasycenia kolorów, muszą być wprowadzane podczas naświetlania lub w procesie chemicznym podczas tworzenia odbitek.

Początki fotografii cyfrowej

Choć ten wstęp nie dotyczył samych początków fotografii cyfrowej, to uznaliśmy, że powinien się pojawić w tym tekście — w końcu przejście z technologii analogowej na cyfrową było procesem rewolucyjnym. 

Skupmy się teraz na meritum tego tekstu — czyli na odpowiedzi na pytanie, kiedy powstała fotografia cyfrowa? Oczywiście nadajmy tej odpowiedzi właściwy kontekst, dzięki któremu dowiemy się, jak powstała fotografia cyfrowa.

Początki fotografii cyfrowej datuje się na lata 50 XX wieku. Wtedy badacze technik fotografowania zaczęli eksperymentować z technologią CCD (charge-coupled device). Jej istota polega na przetwarzaniu światła na sygnał elektryczny.

Kolejny przełom w rozwoju fotografii cyfrowej nastąpił w latach 70. Wtedy bowiem został wynaleziony pierwszy aparat, który można określić mianem cyfrowego. Było to urządzenia produkcji niemieckiej firmy Kodak. Oferowana rozdzielczość wynosiła 0,01 megapiksela, a sam aparat miał możliwość przechowywania obrazów w pamięci wewnętrznej.

Kamieniem milowym w rozwoju fotografii cyfrowej było wynalezienie pierwszego aparatu cyfrowego z dyskiem twardym. Mowa tu o urządzeniu Fuji DS-1P. 

Następne lata stały pod znakiem ciągłych udoskonaleń fotografii cyfrowej. Obecnie profesjonalni fotografowie nie wyobrażają sobie pracy bez zaawansowanych lustrzanek cyfrowych.

Kiedy powstała fotografia cyfrowa? [podsumowanie]

Jak widzisz, rozwój fotografii cyfrowej to dość długi przedział czasu. Nie od razu zdjęcia miały tak doskonałą jakość jak dziś. Choć sam temat początków fotografii cyfrowej dla wielu może nie mieć znaczenia, to uważamy, że warto wiedzieć, jak to wszystko się rozwijało. 

saportal

Nasz zespół składa się z ekspertów w dziedzinach bezpieczeństwa, biznesu i technologii. Dzielimy się naszym doświadczeniem i wiedzą, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć wyzwania i możliwości związane z tymi dziedzinami. Zaufaj naszym specjalistom i bądź na bieżąco z najnowszymi trendami i rozwiązaniami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?